Únor 2016

Máte rádi své jméno?

20. února 2016 v 17:00 | Hana Hořáková |  Psáno jen tak

Máte rádi své jméno?

Byla jsem ve skupině 16 lidí, kdy drtivá většina řekla, že nemá. Včetně mne, protože mi zní tvrdě.
Moje jméno má příběh. Věděla jsem, že se jmenuji po nějaké "Haně" Jako dítě jsem si na to udělala svojí myšlenku, že je to po zesnulé tetě.
Až jednou na sociální síti se koukám do přátel rodičů a vidím "nějakou Hanu". Do hlavy mi vběhla myšlenka, co když je to ta Hana? Tak jsem ji oslovila. K mému překvapení to je moje sestřenice o 6 let starší a je to ta domnělá tetička po, které se jmenuji a je živá.
Vyprávěla mi, jak si pamatuje mého taťku, když byl na vojně a přijel k rodičům a ona tam byla u své babičky a dědy ( je to dcera jeho bratra). Vzájemně mezi nimi vznikla "láska", která musela mého taťku ovlivnit natolik, že chtěl mít stejnou Hanu, když jsem se měla já narodit. To částečně i mne vysvětluje proč já s mým taťkou část života měla bouřlivý vztah, protože já byla Hana - Já originál.
Dnes jsem ve věku, že to neřeším, s rodiči mám dobré vztahy, už mne nechtějí předělat, vědí, že je to marné - velký smích.
Potkala jsem se s lidmi, kteří, měli jméno Lenka a jejich rodiče jim říkali, že se měli jmenovat Magdalenka a oni mají pocit, že jsou o něco ošizení, že jsou 50 procentní. Jiná paní měla jméno po své zesnulé sestře, kterou přejel traktor. Se slzy, v očích říkala: "nyní už to mám vyřešené" ....
Jiná holčina povídá: "mé jméno nebylo z žádné úžasné lásky k jménu, rodiče si dali jména do klobouku a losovali."
Jsou to zajímavé příběhy, které si neseme sebou ve svých srdcích. Musela jsem se zeptat svých dětí, jestli jsou spokojení se svým jménem, abych se ujistila, že jsme jim nezpůsobili nějaké životní trauma.
Pokud se zpětně zamyslím nad tím jak chci aby mne lidé pojmenovávali. Byla bych ráda za Hanku i se tak podepisuji ve většině.
Můj manžel si mne získal tím, že mi říkal "Haňulo" milovala jsem to pojmenování. A řeknu, vám jedno tajemství s učňáku jsem měla přezdívku od kamarádek "Ščome" Vůbec nevím proč mi tak říkaly, ale měla jsem to ráda.