Loukoťový knoflík

14. listopadu 2011 v 7:21 | Hana Hořáková |  Návody


Loukoťový knoflík byl nejstarším a nejrozšířenějším typem nitěného knoflíku.

Nejčastěji se dělal ve velikostech o průměru 8-12 mm

Postup šití knoflíku se skládá ze tří kroků. Jednou z možností je natáčet kroužek, obšívat a nakonec prošívat střed knoflíku.

Druhou možností je natáčet kroužek, prošívat samotný střed a nakonec obšívat kroužek. Je pravdou, že v Dolní Čermné byl druhý postup méně rozšířený. Nelze říci, že byl pouze jediný postup ten správný. Zřejmě se šily knoflíky v ČR tak, jak to v dané rodině vyhovovalo. Výsledný výsledek je stejný.

Na Štítecku měli svůj dialekt pro tyto tři kroky. Natáčení nitě na kroužek se říkalo "navaluvání", prošívání bylo "loukoťování"a obšívání kroužku se říkalo "vrškuvání", tj. vyplňování mezer mezi natočenými "loukotěmi" neboli "hromádkami".

V Dolní Čermné jsem se potkala s paní Jaroslavou Macákovou, která mi věnovala loukoťové knoflíky v růžové barvě, které se ovšem šily i světle modré. Používaly se na spodní prádlo, dámské i pánské. Nikdy při dalším bádání jsem se už s barevnými knoflíky osobně nesetkala. Vice se dočtete v knize "KNOFLÍKY"

Postup šití:

Na kroužek připevníme uzlem nit a začínáme navíjet kolem kroužku dvakrát vedle sebe. Při třetím navinutí vedeme nit mírně vpravo a následně do protilehlého bodu na kroužku tak, aby nám procházely a potkávaly se nitě ve středu kroužku.

Takto navineme čtyři dvojice nití stejnoměrně po obvodu, kde se nám vytvoří osm paprsků.
Musí být natočené pravidelně. Střed zpevníme zašitím do kříže, aby se kostra knoflíku nesesunula k jedné straně. Stále dbáme na to, aby kříž byl vždy ve středu kroužku.Již s navlečenou jehlou nití prošíváme prostor mezi "loukotěmi" a nesmíme zapomenout, že se prošívá jednou délkou nitě, kterou si naměříme hned po natočení kostry knoflíku. Začneme prošívat ve směru hodinových ručiček, podebereme svazek dvou nití a jehlou se přes svazek vrátíme, znovu ho podebereme a zároveň podebereme i následující svazek, který máme po směru hodinových ručiček. Opět se přes svazek vrátíme, abychom ho mohli omotat.
Pokračujeme takto v prošívání "loukotí" spirálovitě, dokud nezaplníme celý prostor mezi loukotěmi. Přejdeme na obšívání kroužku. Obšívá se smykovacím stehem, který znáte z vyšívání. Začátek nitě, který nám zůstal nezapošit, zapošijeme pod stehy. Obšijeme kroužek po celém vnějším obvodu (ale pozor - po rubové straně!) smykovacím stehem tak, aby směřovaly stehy ke středu knoflíku po rubu.

Více návodů najdete nejen v knize, ale i na mých návodových stránkách zde: 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Girianna Girianna | 15. března 2016 v 18:47 | Reagovat

Díky :))) Vysvětluješ to skvěle...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama