Anděl z šupin

10. listopadu 2011 v 6:50 | Hana Hořáková |  Návody

Výšivka z rybích šupin je tradiční technika, která je z velké části zapomenutá. Před více jak 150 lety se vyšívalo rybími šupinami, většinou z kapra a v okolí Třeboně a později na celých blatech.


Nejprve si musíte obstarat šupiny z kapra a vyčistit je. Čistí se jednoduše a rychle v pračce. Šupiny vložte do starého polštáře, který má zapínání na zip, pokud takový nemáte tak polštář musíte pečlivě se šupinami zašít. Polštář se šupinami vložte do pračky s běžným pracím prostředkem a vyperte, stačí na 40°C. Šupiny se promění v krásné bílé penízky. Ty usušíte rozložené a hadříku, a pokud je chcete mít rovné tak je musíte zatížit.

Návod na anděla z rybích šupin

● Vyprané a vyrovnané šupiny si manikůrními nůžkami upravíme do tvaru hlavy, těla, a křídla. Otvory v křídlech uděláme děrovačkou. Všechny díly k sobě spojíme lepidlem, které po zaschnutí zprůsvitní například Herkules.

● Tělíčko anděla má tvar trojúhelníku a jeho okraj ozdobte korálky. Vezměte si jehlu a nití korálky přišijte. Pokud se vám bude šupina špatně propichovat tak si dírky udělejte dopředu silnějším špendlíkem.

● Ve spodní části tělíčka připevněte nohy. Navlečte si na nit 3 korálky a ty přišijte do dírky v korálku, který je na šupině, která tvoří okraj spodního dílu těla anděla.


● Řetěz z vloček, který také zdobí vánoční větvičku. Uděláte pomocí raznice. Do raznice na papír vložte šupinu a vysekněte tvar. Pokud máte šupinu malých rozměrů tak si slepte několik vedle sebe. Vločky přilepte střídavě s šupinou nebo kolečkem z šupiny, na bavlnku.

Kolik má kapr šupin?

Pomysleli jste si, kolik má kapr šupinek? Ví to vůbec někdo, dělal na to někdy někdo průzkum, výzkum? Možná si myslíte, že je to bláznivá myšlenka, ale není. Je to velká věda. Nelze paušalizovat například, že všichni 5 Kg kapři mají x, y šupin. Velkou roli, vlastně hlavní roli hraji genetika a křížení. Kapr z Labe bude mít jiný počet šupin než stejný kapr z Jižních Čech. Laikovi to přijde, že je to stejné jak s otisky prstů u člověka. Ale když už si chytíte kapra tak se na něj pozorně podívejte a na jeho boku byste měli vidět ne příliš zřetelnou "postranní čáru", také se jí říká "boční čára" na této čáře je 36 až 40 šupin a je to nejširší bod kapra, tedy s nejvíce šupinami. Nad touto čárou je 6 řad šupin a pod čárou také šest řad šupin v každé řadě je přibližně o 2 šupiny méně než v té předešlé. Docela lehké počty. Nejdříve si spočítejte jednu polovinu a vynásobte dvěma a máte celou rybu. Za zmínku stojí, že šupiny rostou po celý život s kaprem až do jeho smrti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 1:04 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama