Listopad 2011

Advent

27. listopadu 2011 v 18:43 | Hana Hořáková |  Foto

Prima sobota

26. listopadu 2011 v 21:59 | Hana Hořáková |  Psáno jen takTak si tak v klídečku paspartuji a říkám si, jak mám dobrý čas, jak hezky stíhám a zítra si budu moc vyrazit do centra podívat se po výstavách. Ale to bych nesměla mít okna na ulici, kde stojí kontejner a začal se v něm přehrabovat soused. Tak ho "závistivě" pozoruji, a když odhodil dřevěný rám okna, který nutně potřebuji tak jsem znervóznila a začala přemlouvat děti, ať jdou se mnou. Jak na potvoru tu nemám Pepína. A když vzduchem letělo nádherné čelo dřevěné židle tak to už jsem nevydržela v mžiku byla u bundě a se slovy: "mohu se přidat" stála u kontejneru. Soused bral jiný sortiment tak jsme si nekonkurovali a ještě mi to pomohl vytáhnout :D:D:D

Mašle vánoční vlastní výroby

22. listopadu 2011 v 21:43 | Hana Hořáková |  Návody

Mašle vánoční vlastní výroby

V počítači si najděte obrázek, který chcete přenést na stuhu. Stuhu použijte 2,5 až 4 cm širokou. Nejprve si zkuste obrázek vytisknout na obyčejný papír. Pokud máte požadovaný rozměr a jste s ním spokojení, můžete tisknout na speciální papír fólii na přenos obrázků - transfer papír.

PŘENOS

● Použijte nejvyšší kvalitu tisku. Tiskněte na stranu fólie, tam kde nejsou červené linky.

● Žehlete na rovném, tvrdém povrchu (silný karton). Nepoužívejte žehlicí prkno

● Nahřejte žehličku na maximum cca 5-8 mim - nepoužívejte cestovní žehličku

● Je-li mašle pomačkaná, před aplikací obrázku ji přežehlete a nechte vychladnout

● Pokud zadní strana fólie začne během žehlení měnit barvu do tmavě žluta nebo hněda měli byste:

a) pohybovat žehličkou rychleji přes fólii

b) zredukovat teplotu vaší žehličky nastavení na nižší stupeň

c) zredukovat čas zažehlování

Můžete otestovat žehličku tím, že přežehlíte list bílého papíru, pokud začne papír žloutnout, žehlička ji příliš horká.

Postup

V počítači si vyberte obrázek a zmenšete na velikost mašle.

Vytiskněte, na Transfer papír v nabídce jsou papíry pro světlé i tmavé povrchy pro laserové i inkoustové tiskárny.

Položte tiskem na mašli a zažehlete.Odstraňte folii a máte hotovo.Čokoláda

17. listopadu 2011 v 19:03 | Hana Hořáková |  Psáno jen tak
Pustila jsem si Kryla a tvořila čokoládu
Loukoťový knoflík

14. listopadu 2011 v 7:21 | Hana Hořáková |  Návody


Loukoťový knoflík byl nejstarším a nejrozšířenějším typem nitěného knoflíku.

Nejčastěji se dělal ve velikostech o průměru 8-12 mm

Postup šití knoflíku se skládá ze tří kroků. Jednou z možností je natáčet kroužek, obšívat a nakonec prošívat střed knoflíku.

Druhou možností je natáčet kroužek, prošívat samotný střed a nakonec obšívat kroužek. Je pravdou, že v Dolní Čermné byl druhý postup méně rozšířený. Nelze říci, že byl pouze jediný postup ten správný. Zřejmě se šily knoflíky v ČR tak, jak to v dané rodině vyhovovalo. Výsledný výsledek je stejný.

Na Štítecku měli svůj dialekt pro tyto tři kroky. Natáčení nitě na kroužek se říkalo "navaluvání", prošívání bylo "loukoťování"a obšívání kroužku se říkalo "vrškuvání", tj. vyplňování mezer mezi natočenými "loukotěmi" neboli "hromádkami".

V Dolní Čermné jsem se potkala s paní Jaroslavou Macákovou, která mi věnovala loukoťové knoflíky v růžové barvě, které se ovšem šily i světle modré. Používaly se na spodní prádlo, dámské i pánské. Nikdy při dalším bádání jsem se už s barevnými knoflíky osobně nesetkala. Vice se dočtete v knize "KNOFLÍKY"

Postup šití:

Na kroužek připevníme uzlem nit a začínáme navíjet kolem kroužku dvakrát vedle sebe. Při třetím navinutí vedeme nit mírně vpravo a následně do protilehlého bodu na kroužku tak, aby nám procházely a potkávaly se nitě ve středu kroužku.

Takto navineme čtyři dvojice nití stejnoměrně po obvodu, kde se nám vytvoří osm paprsků.
Musí být natočené pravidelně. Střed zpevníme zašitím do kříže, aby se kostra knoflíku nesesunula k jedné straně. Stále dbáme na to, aby kříž byl vždy ve středu kroužku.Již s navlečenou jehlou nití prošíváme prostor mezi "loukotěmi" a nesmíme zapomenout, že se prošívá jednou délkou nitě, kterou si naměříme hned po natočení kostry knoflíku. Začneme prošívat ve směru hodinových ručiček, podebereme svazek dvou nití a jehlou se přes svazek vrátíme, znovu ho podebereme a zároveň podebereme i následující svazek, který máme po směru hodinových ručiček. Opět se přes svazek vrátíme, abychom ho mohli omotat.
Pokračujeme takto v prošívání "loukotí" spirálovitě, dokud nezaplníme celý prostor mezi loukotěmi. Přejdeme na obšívání kroužku. Obšívá se smykovacím stehem, který znáte z vyšívání. Začátek nitě, který nám zůstal nezapošit, zapošijeme pod stehy. Obšijeme kroužek po celém vnějším obvodu (ale pozor - po rubové straně!) smykovacím stehem tak, aby směřovaly stehy ke středu knoflíku po rubu.

Více návodů najdete nejen v knize, ale i na mých návodových stránkách zde:
Co hlas prozradí

12. listopadu 2011 v 8:24 | Hana Hořáková |  Psáno jen tak
Bylo to rychlejší. Zvedla jsem telefon a zavolala.

Bylo to poprvé. Slyšela jsem hlas člověka, s kterým si už 4 měsíce pracovně píši.

Bylo to zvláštní. A mnohé napovědělo.

Bylo to tak pravdivé. Z hlasu jsem slyšela něco jiného, než četla v emailu.

Bylo to ponaučení. Nedůvěřuj písmenkům, poslouchej nebo koukej lidem do očí, než jim uvěříš.Co hlas prozradil

Na druhém konci pomyslného drátu byl člověk velmi udýchaný. Tak moc, že jsem si musela položit otázku:

Je nemocen

Je silný

Je starý

To už se nedozvím, nemám důvod znovu volat.

Sobotní mrazík -5°C

12. listopadu 2011 v 7:49 | Hana Hořáková |  Foto


Je zima a všichni ještě spí. Přemluvím se, vezmu bundu a jdu fotit. Pak se zabořím, do křesla na stolek postavím horký čaj a přikusuji štrůdl od třetí babičky.
Jen tak pro radost sobě i jiným

11. listopadu 2011 v 23:00 | Hana Hořáková |  Foto
Podzim

10. listopadu 2011 v 22:19 | Hana Hořáková |  Foto


Anděl z šupin

10. listopadu 2011 v 6:50 | Hana Hořáková |  Návody

Výšivka z rybích šupin je tradiční technika, která je z velké části zapomenutá. Před více jak 150 lety se vyšívalo rybími šupinami, většinou z kapra a v okolí Třeboně a později na celých blatech.


Nejprve si musíte obstarat šupiny z kapra a vyčistit je. Čistí se jednoduše a rychle v pračce. Šupiny vložte do starého polštáře, který má zapínání na zip, pokud takový nemáte tak polštář musíte pečlivě se šupinami zašít. Polštář se šupinami vložte do pračky s běžným pracím prostředkem a vyperte, stačí na 40°C. Šupiny se promění v krásné bílé penízky. Ty usušíte rozložené a hadříku, a pokud je chcete mít rovné tak je musíte zatížit.

Návod na anděla z rybích šupin

● Vyprané a vyrovnané šupiny si manikůrními nůžkami upravíme do tvaru hlavy, těla, a křídla. Otvory v křídlech uděláme děrovačkou. Všechny díly k sobě spojíme lepidlem, které po zaschnutí zprůsvitní například Herkules.

● Tělíčko anděla má tvar trojúhelníku a jeho okraj ozdobte korálky. Vezměte si jehlu a nití korálky přišijte. Pokud se vám bude šupina špatně propichovat tak si dírky udělejte dopředu silnějším špendlíkem.

● Ve spodní části tělíčka připevněte nohy. Navlečte si na nit 3 korálky a ty přišijte do dírky v korálku, který je na šupině, která tvoří okraj spodního dílu těla anděla.


● Řetěz z vloček, který také zdobí vánoční větvičku. Uděláte pomocí raznice. Do raznice na papír vložte šupinu a vysekněte tvar. Pokud máte šupinu malých rozměrů tak si slepte několik vedle sebe. Vločky přilepte střídavě s šupinou nebo kolečkem z šupiny, na bavlnku.

Kolik má kapr šupin?

Pomysleli jste si, kolik má kapr šupinek? Ví to vůbec někdo, dělal na to někdy někdo průzkum, výzkum? Možná si myslíte, že je to bláznivá myšlenka, ale není. Je to velká věda. Nelze paušalizovat například, že všichni 5 Kg kapři mají x, y šupin. Velkou roli, vlastně hlavní roli hraji genetika a křížení. Kapr z Labe bude mít jiný počet šupin než stejný kapr z Jižních Čech. Laikovi to přijde, že je to stejné jak s otisky prstů u člověka. Ale když už si chytíte kapra tak se na něj pozorně podívejte a na jeho boku byste měli vidět ne příliš zřetelnou "postranní čáru", také se jí říká "boční čára" na této čáře je 36 až 40 šupin a je to nejširší bod kapra, tedy s nejvíce šupinami. Nad touto čárou je 6 řad šupin a pod čárou také šest řad šupin v každé řadě je přibližně o 2 šupiny méně než v té předešlé. Docela lehké počty. Nejdříve si spočítejte jednu polovinu a vynásobte dvěma a máte celou rybu. Za zmínku stojí, že šupiny rostou po celý život s kaprem až do jeho smrti.